8. Crezi că darurile primite trebuie prețuite, oricât de simple ar fi? Justifică-ți, în 50-100 de cuvinte, răspunsul la întrebarea dată, valorificând textul 2.
8. Crezi că darurile primite trebuie prețuite, oricât de simple ar fi? Justifică-ți, în 50-100 de cuvinte, răspunsul la întrebarea dată, valorificând textul 2.
Răspuns posibil: Consider că darurile primite trebuie să fie prețuite, oricât de simple ar fi.
În primul rând, un dar nu este important pentru valoarea sa materială, ci pentru intenția cu care este oferit. Atunci când cineva ne face un cadou, acesta își exprimă afecțiunea, respectul sau recunoștința, iar gestul în sine merită apreciat.
De pildă, autoarea textului 2 primește în dar, de la oamenii locului, două flori de cacao și câteva frunze. Chiar dacă este un dar modest, el devine prețios prin amintirile și emoțiile pe care le păstrează în legătură cu vizita autoarei în Papua Noua Guinee. Tocmai de aceea, aceasta își și propune să le preseze, pentru a le păstra cât mai mult timp.
În al doilea rând, a aprecia un dar înseamnă să fii recunoscător pentru tot ce ți se oferă și să înțelegi importanța gesturilor frumoase. Deși locuitorii ținutului nu rup fructele de cacao, ei îi oferă cu drag călătoarei două dintre ceea ce ei consideră „florile noastre”.
În concluzie, orice dar merită prețuit, deoarece reprezintă o dovadă de atenție din partea celui care îl oferă.
