Exerciții

8. Crezi că darurile primite trebuie prețuite, oricât de simple ar fi? Justifică-ți, în 50-100 de cuvinte, răspunsul la întrebarea dată, valorificând textul 2.

8. Crezi că darurile primite trebuie prețuite, oricât de simple ar fi? Justifică-ți, în 50-100 de cuvinte, răspunsul la întrebarea dată, valorificând textul 2.

Răspuns posibil: Consider că darurile primite trebuie să fie prețuite, oricât de simple ar fi.

În primul rând, un dar nu este important  pentru valoarea sa materială, ci pentru intenția cu care este oferit. Atunci când cineva ne face un cadou, acesta își exprimă afecțiunea, respectul sau recunoștința, iar gestul în sine merită apreciat.

De pildă,  autoarea textului 2 primește în dar, de la oamenii locului, două flori de cacao și câteva frunze.  Chiar dacă este un dar modest, el devine prețios prin amintirile și emoțiile pe care le păstrează în legătură cu vizita  autoarei  în Papua Noua Guinee. Tocmai de aceea, aceasta își și propune  să le preseze, pentru a le păstra cât mai  mult timp.

În al doilea rând, a aprecia un dar înseamnă să fii recunoscător pentru tot ce ți se oferă și să înțelegi importanța gesturilor frumoase.   Deși locuitorii ținutului nu rup fructele de cacao, ei îi oferă cu drag călătoarei două dintre ceea ce ei consideră „florile noastre”.

 În concluzie, orice dar merită prețuit, deoarece reprezintă o dovadă de atenție din partea celui care îl oferă.

Cosmin Șontică

Vă mulțumim pentru vizită! Așteptăm sesizările dumneavoastră la numărul de telefon 0725 225 335, pe Facebook sau pe WhatsApp.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *